Як живе могло відбутися з неживого?
Комбінуючи теоретичні і експериментальні методи, вчені з університету Вісконсіна в Мадисоне, США, намагаються зрозуміти, як життя могло зародитися з неживої речовини.
Дослідники проводять досліди для перевірки ідеї, згідно з якою хімічні реакції, схожі з біологічними реакціями, могли протікати в певних умовах.
Згідно Девіду Баумом (David Baum), завідувачу кафедри ботаніки UW-Madison, раннє життя могло бути засноване на примітивному метаболізмі, що протікає на поверхнях зерен мінералів.
Багато ключові реакції в сучасних клітинах йдуть на залізо-сірчаних каталізаторах. Це може бути пов'язано з генетичною пам'яттю» організмів про ті часи, коли перші реакції, що відносяться до метаболізму, протікали на поверхнях кристалів, що містять залізо і сірку.
Типовим мінералом, що включає залізо і сірку, є пірит, або залізний колчедан.
У своїх дослідах Баум з співробітниками змішують мікроскопічні зерна піриту з джерелом хімічної енергії і найпростішими молекулярними «будівельними цеглинками». Пробірки з цими суспензіями механічно розгойдуються на спеціальному пристрої, що нагадує гойдалки, в лабораторії, і невеликі групи хімічних сполук, пов'язаних з поверхнею мінералу, починають збиратися в агрегати і допомагати один одному виробляти нові хімічні сполуки.
Якщо це припущення вірне, то такі молекули будуть «колонізувати» інші, ще не «заселені» ними мінеральні зерна.
Цей проект нещодавно отримав фінансування від НАСА на суму в 2,5 мільйона USD.
В рамках проекту також передбачається визначити можливе джерело зберігання інформації щодо напрямку «відбору» синтезованих природним чином молекул, відмінний від відомого «сховища» генетичної інформації у живих організмах – молекули ДНК.