Header Ads

Захворювання артерій нижніх кінцівок. Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок

За даними різних авторів облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок (ОАСНК) до 2 % схильне населення і різного віку, близько 15-20% у населення старше 60 років. Первинне звернення пацієнтів з цим захворюванням відбувається зазвичай на ранніх стадіях і саме до амбулаторного хірурга.


Виділяють 5 морфологічних стадій атеросклерозу:

Доліпідна - характеризується підвищенням проникності ендотелію, деструкцією базальної мембрани, деструкцією еластичних і колагенових волокон.
Стадія липоидоз - відбувається вогнищева інфільтрація інтими артерій ліпіди.
Стадія ліпосклероз - в інтимі артерії формується фіброзна бляшка.
Стадія атероматоз - відбувається деструкція бляшки з утворенням виразки.
Стадія атерокальцинозу - відбувається кальцифікація бляшки.

Найбільш підходяща для клінічного застосування нам представляється класифікація Фонтена з деякими модифікаціями.

1 стадія - пацієнти скаржаться на болі в литкових м'язах при ходьбі близько 1 км. Біль змушує пацієнта кульгати (кульгавість), після відпочинку кульгавість проходить. Зазначені болю пов'язані з ішемією м'язів, обумовленої утрудненим доступом до них артеріальної крові. На цій стадії симптоми носять тимчасовий характер, пульс на нижніх кінцівках збережений на всіх рівнях (може бути ослаблений), колір нижніх кінцівок не змінений, атрофії м'язів немає, проте може мати місце гіпотрихоз (зменшення оволосіння дистальних відділів кінцівок) і зміни нігтів у вигляді ламкості , схильність до грибкових захворювань.

2А стадія - болі з'являються при ходьбі на дистанцію від 200 до 500 метрів.

2Б стадія - кульгавість виникає при ходьбі менше 200 метрів. На цій стадії можна спостерігати гіпотрихоз, зміни нігтів, гіпотрофія м'язів гомілок, блідість шкірних покривів дистальнихвідділів нижніх кінцівки. Пульс на стопі як правило, відсутня, вище - може бути збережений, в залежності від рівня ураження. Слід звернути увагу на те, що багато пацієнтів звертаються до лікаря саме на цій стадії, тому що вона істотно знижує якість життя хворих.

3 стадія характеризується вираженими порушеннями гемодинаміки в кінцівці, основна її ознака - болі при ходьбі менше 50 метрів і болі в спокої. Болі в спокої в основному турбують хворих вночі, тому що горизонтальне положення кінцівки в ліжку зменшує приплив артеріальної крові до дистальним ділянкам. Для збільшення притоку крові, а, отже, і зменшення болю, пацієнтам доводиться опускати ноги з ліжка до декількох раз за ніч. Грунтуючись на цьому ознаці, деякі автори виділяють 3А і 3Б стадії захворювання.

гангрена

Розвиток гангрени є ознаменування 4 стадії Ханко. Між третій стадії і поява гангрени останнім часом виділяє фазу критичної ішемії кінцівки (критична ішемія кінцівок), яка характеризується інтенсивні болі в спокої з формуванням поверхневого дистальними некрозів і трофічними виразками. Гангрена проявляє себе поява синюшним вогнищ на пальці стоп або п'яти, згодом придбає чорний колір.

Вогнища мають тенденцію до поширення, злиття, залученню до процес проксимальних відділів стопи і гомілки. Традиційно виділяють суху і вологу гангрену. Основна їх відмінність - в відмежованістю (демаркації) ділянки некрозу від інших тканин. При суха гангрена є ділянка чорної шкіри, чітко відмежований від навколишньої незмінених тканин, які не мають тенденції до поширення. Загальний стан пацієнтів при цьому не страждає (за винятком зберігаються болю), немає ознак інтоксикації, відсутня гіпертермія.

Такий тип гангрени при невеликій ділянці ураження (наприклад, суха гангрена дистальної фаланги пальця стопи), можна тривалий час вести консервативно, що не виставляючи показань до операції, в окремих випадках можливе самоотторженіе некротизированного ділянки. Поспішність з операцією в такій ситуації, за рахунок операційної травми може викликати прогресування некротичного процесу.

При вологій гангрені демаркація відсутня, на стопі є ділянки як чорного, так і синюшного кольору, проксимальніше вогнища некрозу шкіра гіперемована, з-під некрозів є гнійне виділення з неприємним запахом. Є ознаки інтоксикації (спрага, тахікардія та ін.), Гіпертермія до субфебрильних і фебрильних значень. Вологий процес властивий швидкий прогрес, з поширенням некрозу в проксимальному напрямку.

лікування

ОАСНК - хронічне, безперервно прогресуюче захворювання, яке потребує постійного лікування і спостереження за пацієнтом. Тактика лікування залежить від стадії захворювання, безпосередній клінічні прояви, супутня патологія. Всі пацієнти, у яких виявлено ОАСНК, необхідні негайно і назавжди відмовитися від куріння.

Вкрай важливим є контроль рівня холестерину крові та його корекція, яка може проводитися спільно з кардіологом. Всім пацієнтам необхідна ЕКГ і консультація терапевта (кардіолога) для виявлення таких факторів ризику атеросклерозу, як миготлива аритмія, гіпертонічна хвороба. 

При виявленні цукрового діабету пацієнт повинен спостерігатися у ендокринолога. На 1 і 2А стадія захворювання пацієнт показаний курсове лікування судинних препаратів (антиагреганти, Ангіопротектори, кошти, що поліпшує мікроциркуляцію і ін.) - трентал, аспірин, нікотинова кислота, реополіглюкін, актовегін та ін.