Header Ads

12 червня - Ісаак змійовик (що потрібно знати про зміїний укус: захист і перша допомога)

«За Федосією Ісаак, виповзає з нір гад всякий».


«На Ісаакія змії нагромаджується, йдуть поїздом на зміїне весілля».

«Серед ряски - зміїні танці».


Не кожен наважувався йти в ліс на Ісаакія. Адже якщо в цей день змія вкусить, навіть самий досвідчений знахар не зможе допомогти нещасному. 

За старих часів збираючись по гриби-ягоди, читали особливе заклинання, що зберігає від зміїних укусів, і брали з собою ясеневу палицю. Вважалося, що змії ціпеніють при вигляді ясена.

Тільки краще перевірені та сучасними методами користуватися.


Захищає від зміїних укусів вільні, що не обтягує щиколотку штани з товстої тканини, а також високі чоботи. Взувши черевики, заправте в них брюки з напуском. Бажано надіти товсті вовняні шкарпетки. І, звичайно, прихопіть з собою довгу палицю (не обов'язково ясеневу), щоб розсовувати високу траву і дрібний чагарник.

Взагалі-то, змії нападають на людей в основному з метою самооборони. Тому краще будьте уважні, щоб їх не турбувати. 

Найбільш небезпечні укуси ефи, гюрзи і кобри середньоазіатської. Інші види змій, наприклад гадюки і щитомордники, становлять меншу небезпеку, але і від їх отрути: може розвинутися ускладнення, що приводить до смерті.

Що ж робити, якщо біда все-таки трапилася?

Головне не панікувати, а як можна швидше відсмоктати отруту. Навіть якщо в роті є ранки, отрута не становить смертельної небезпеки для відсмоктуючого. Важливо відразу ж спльовувати рідину, не ковтати ні в якому разі!

Не можна припікати і розрізати місце укусу, а також накладати джгут. На місці припікання утворюється струп, який може загноїтися, при цьому отруту нейтралізувати не вдасться. При розтині отрута також не вийде з рани, зате в неї потрапить інфекція. А палять лише порушить в тканинах обмін речовин, але поширення отрути не зупинить. І ще потрібно пам'ятати, що алкоголь тільки посилює ситуацію, тому вживати його не варто.

Звичайно, потрібно якомога швидше звернутися до лікарні, бажано прихопивши з собою змію, яка вас вкусила. Так лікарі швидше підберуть потрібну сироватку. Найбільш ефективна - полівалентна сироватка і препарати «антигюрза» і «Антикобра», які входять в арсеналі будь-який нормальний лікувальний заклад.

І знову хочеться нагадати, що в лісі, в полі, на дачній або городній ділянці потрібно бути дуже уважним. Змії любить заповзти в стог сіна або в купі торішнього листя, тому не відкладайте прибирання території на потім. Також можна зустріти змій на березі річки і навіть моря.
Джерело