Header Ads

Чи можна заразитися на менінгіт?

Менінгітом називають небезпечну запальну інфекційну хворобу, яка вражає тканини оболонок головного та/або спинного мозку. Оскільки це захворювання загрожує значними наслідками.


Менінгіт: чи можна їм заразитися? Оскільки це захворювання загрожує значними наслідками, лікування її краще всього проводити в умовах стаціонару. Умови, при яких проводиться постійне стаціонарне спостереження, підвищує шанси пацієнта на одужання і мінімізує ускладнення.

Однак, хоча хворих і лікують в лікарняних умовах, все ж не повністю ізолюють від оточуючих, піднімає питання – так можна заразитися менінгіт чи все ж таки - ні? Відповідь на питання неоднозначне. І залежить від наступних факторів: - які причини, які спровокували хворобу; - які симптоми є; - як розвивається інфекція у конкретного пацієнта? Розглянемо докладніше всі ці фактори. Симптоми менінгіту Перед тим, як розглянути шляхи зараження менінгітом, необхідно навчитися розрізняти характерні риси цієї хвороби у тих, хто нас оточує. Часто і сам хворий не може зрозуміти, чим саме він хворий, і від якого захворювання він страждає.

Менінгіт характеризується: - підвищенням температури; - відчуття ознобу, гарячковим станом; - інтенсивним пульсуючим головним болем; - запамороченням; - нудотою і блювотою, які явно не пов'язані з прийомом їжі; - світлобоязню і звукобоязнью; - зниженням або повною відсутністю апетиту; - хворобливістю шийних м'язів; - станом загальної слабкості організму.

Основний специфічний симптом, який вказує на те, що причиною нездужання є саме менінгіт, - менінгеальний синдром. Залежно від причин виникнення, менінгіти поділяють на:


- бактеріальний; - вірусний; - грибковий; - протозойний (тобто викликаний найпростішими мікроорганізмами); - змішаний.

Найчастіше відзначають захворювання: - менінгококовим менінгітом; - вторинним гнійним менінгітом бактеріального походження; - вірусними менінгітами.

Грибковий менінгіт звичайно зустрічається у пацієнтів з ослабленим імунітетом, а саме, якщо у нього спостерігається:

- СНІД; - вроджений імунодефіцит; - імуносупресивна хіміотерапія при аутоімунних захворюваннях та після трансплантації органів). Шляхи передачі відрізняються, в залежності від того, з якої причини розвинувся менінгіт: - менінгококова інфекція має здатність передаватися від людини до людини, при цьому можна заразитися від хворого на менінгіт, так і людини, яка відчуває себе здоровою, але є бактерионосителем; - вторинний гнійний менінгіт, який викликається стафілококом, пневмококком, гемофільної паличкою, стрептококом, кишковою паличкою та ін., - передається повітряно-крапельним або навіть контактним шляхом (передача при дотику); - вірусний менінгіт викликається вірусами: епідемічного паротиту, поліомієліту, ентеровірусами. Джерело зараження – інфікована людина або здорова людина – носій вірусу.

Зазначені віруси можуть передаватися через: - продукти харчування; - питну воду; - немиті руки; - купання в громадських басейнах, закритих водоймах; - повітряно-крапельним шляхом; - через взаємодію з переносником вірусу (зокрема, при ураженні кліщовим енцефалітом); - при зараження токсоплазмозом. Останнє захворювання - токсоплазмоз, - найчастіше стає причиною протозойного менінгіту. Носієм токсоплазми часто є кішки, з якими контактує людина, або яка заразилася сама. Як можна помітити, найчастіше інфекційних менінгітом заражаються від іншої людини.

Причому це може бути не тільки хворий пацієнт, але і просто носій інфекції – людина, у якого не спостерігається симптомів менінгіту. У той же час можливо й інші шляхи зараження. З чого починається і як розвивається менінгіт? Початок менінгококової інфекції найчастіше виглядає як звичайна застуда, вона супроводжується нежиттю, головним болем, легким нездужанням. Насправді все це - прояви назофарингіту. Як тільки інфекція досягає мозкових оболонок, у зараженої хворого починають різко з'являтися симптоми менінгіту. У хворого раптово піднімається температура (вище 38 °C), його починає морозити, потім виникають сильні головні болі, нудота, а потім і блювота, яка, проте, не приносить полегшення.

Незалежно від причин виникнення, при запаленні оболонок мозку спостерігається згадуваний характерний тільки для менінгіту так званий менінгеальний синдром. При цьому у пацієнта голова відкидається назад через перенапруження потиличних м'язів. У хворого вигинається спина, а він підтягує ноги до живота, приймаючи "скарлючену" позу, відмінною рисою при цьому є закинута назад голів.

У деяких випадках при менінгококовому менінгіті спочатку може бути висипання, схожу на ту, що виникає при захворюванні на кір. Через кілька годин воно зникає. Однак, якщо пацієнт вражений генералізованої менінгококовою інфекцією, то надалі у нього спостерігаються:

- судоми; - маревні стани; - геморагічний висип.

Менінгіт: у чому небезпека хвороби? Наслідком зараження менінгококовою інфекцією можуть бути досить небезпечні ускладнення. Найбільш негативний прогноз перебігу хвороби у разі, якщо людина зіткнувся з швидкоплинним процесом. У разі, якщо менінгіт розвивається блискавично, велика ймовірність летального результату, оскільки протягом кілька годин її розвитку медикам не завжди вдається точно діагностувати і надати необхідну медичну допомогу. Як наслідок, не дивлячись на те, що медицина досягла великих успіхів у лікуванні інфекцій і володіє широким спектром антибіотиків, менінгококова інфекція була і залишається однією з найбільш частих причин смертності від інфекційних захворювань.

Крім того, менінгіт може призвести до серйозних ускладнень: - нейроендокринних розладів; - гідроцефалії; - епілепсії; - глухоту і порушень розумового розвитку у дітей. Як бачимо, менінгіт сьогодні залишається вкрай небезпечним захворюванням, особливо при його швидкому плині. Тому при щонайменших ознаках захворювання необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.
Джерело