Header Ads

Що таке коклюш, небезпека для дітей

У дитячій практиці, на прийомі у лікаря-педіатра або інфекціоніста, є безліч класичних дитячих інфекцій, наприклад кір, скарлатина, краснуха, вітряна віспа, серед них є і коклюш.


Головна відмінність цієї інфекції полягає в тривалому і важкому перебігу, цим і буде виправдовуватися вся небезпека його для дітей до 3 - 4 років. Для розпалу течії коклюшу характерний тривалий і виснажливий кашель, який може мучити дитину протягом пари місяців і більше. Перенесене захворювання залишає незгладимий слід не тільки у малюка, але і батьки, які починають панічно боятися хвороби дитини.

Масла у вогонь підливає ще й проти щеплень пропаганда, але ті батьки і діти раннього віку, які зіткнулися з цією інфекцією, розуміють, навіщо необхідно робити щеплення в такому ранньому віці, і чому щеплення містить настільки «важкі» компоненти. Для коклюшу характерні постійні і затяжні напади кашлю, через які малюк не може ходити в садок, нерідко кашель провокує блювоту, порушення нормального дихання.

Цей же кашель ускладнює прийом їжі, діти можуть значно втрачати у вазі. Найголовніший і приголомшливий факт зводиться до того, що практично ніякі протикашльові засоби толком при кашлюковому кашлі не допомагають.

Статичні дані.

Серед батьків ходить завзята думка - в сьогоднішній час коклюш вкрай рідкісне захворювання, яке практично повністю знищене за рахунок вакцинації попереднього покоління дітей. Насправді, статистика захворюваності вельми печальна - коклюш зустрічається досить часто.

Але, все ж, багато медичних установ, боячись зіпсувати статистику, накликати перевірки СЕС, виставляють діткам різні діагнози - бронхіт, трахеїт, астма, але не коклюш, хоча клінічні симптоми, лабораторні показники говорять саме про це захворювання. Досить часто позитивні аналізи на паличку кашлюку «чарівним» чином втрачаються, зникають, або ж будуть інтерпретовані як хибно-позитивні.

Що в підсумку? Підсумок плачевний, хвора дитина, без дотримання будь-яких карантинних заходів, продовжує відвідувати дитячі установи, контактувати з дітьми, поширюючи інфекцію. Благо, що існує досить великий відсоток дітей, які були повноцінно вакциновані, і навіть у разі зараження, коклюш протікає у них легко, без спастичних нападів кашлю. Але, на хвилі антипрививочної компанії, відмови від щеплень, неповної вакцинації, незабаром коклюш стане далеко не рідкісною інфекцією, і багаторічні зусилля по знищенню цієї інфекції будуть марні

Збудник коклюшу.

Коклюш відноситься до класу гострих мікробних дитячих інфекцій. Збудник буде особливий мікроб - паличка бордетелли пертуссіс, яка поширюється при основному клінічному симптомі інфекції - кашель. Поширення збудника так само може відбуватися при чханні, розмові, зі слиною у маленьких дітей, наприклад, через іграшки та інші предмети. У медичній практиці прийнято виділяти три основні підтипи кашлюку палички.


Перший тип буде агресивне і важко протікає вид захворювання, друге і третє характеризується більш сприятливий перебіг, хоча напади кашлю також типові. У розвитку коклюшу вагомою роль буде грати вік і загальний стан дитини. Основним джерелом зараження будуть інші хворі діти або дорослі, які є носіями кашлюку палички.

Варто пам'ятати, що і дорослі можуть бути заражені кашлюком, у них захворювання може виражатися в так важко проходить кашлі (більше 2 тижнів підряд), який погано піддається купированию лікарськими препаратами. Хворі на кашлюк, стають небезпечними з самого початку хвороби, з того моменту, коли почали себе погано почувати, а тривалість періоду заразність буде залежати від початку і ефективності лікування.

При своєчасному лікуванні антибіотиками, розвиток коклюшу можна швидко призупинити, в такому випадку, представляється можливим позбутися збудника до 25 дня з початку хвороби. Передача коклюшу відбувається повітряно-крапельним шляхом, причому сама паличка може розлітатися на 2,5 метра на всі боки від свого господаря.

У дитячому колективі сприйнятливість може варіюватися від 70 до 100%, що буде залежати від ступеня щільності групи і тривалості перебування дитини в колективі. Заразитися і захворіти на кашлюк можна в будь-якому віці, починаючи з періоду новонародженості, особливо часто діти хворіють в холодну пору року. Підйоми захворюваності реєструються приблизно кожні 3 - 5 років. Перенесене захворювання одного разу, дасть довічний і стійкий імунітет.

Як розвивається захворювання?

Вхідні ворота для інфекції буде носоглотка з її слизовими оболонками носа і порожниною рота. Поразка респіраторного тракту, а саме трахеї, бронхів і альвеол, буде відбуватися за рахунок виділення особливих небезпечних токсинів кашлюку палички. Токсини будуть сильно і довго дратувати особливі чутливі нерви бронхів, в результаті чого в головний мозок надходять патологічні імпульси про те, що в дихальних шляхах є якийсь подразник.

У підсумку, запускається кашльовий рефлекс, дитина починає сильно і виснажливо кашляти. Сам кашель буде носити нападоподібний характер, аж до блювоти. За рахунок того, що токсини будуть сприяти постійному надходженню імпульсу в головний мозок, формується особливий вогнище збудливості. Цим і можна пояснити судомний і сильний кашель на будь-які, навіть незначні подразники.

Підсумовування всіх подразників буде давати напади кашлю тривалістю до хвилини, а протягом доби може бути до 50 нападів. Втомлений і виснажений організм дитини починає реагувати на будь-які подразники і імпульси, навіть світло, звук, харчування, розмови та інше. У головному мозку, поруч з центром кашлю, розташований і центр блювоти, судиноруховий центр і центр скелетної мускулатури.

Роздратування цих центрів може провокувати страх і паніку у дитини, напад кашлю, який завершується блювотою з грудочками мокротиння. Тривалий кашель може сформувати парабиоз - затримка або навіть зупинки дихання на вершину напад кашлю під час судомного періоду.